Prevence nádorů tlustého střeva


Jsme Ministerstvem zdravotnictví ČR akreditované centrum pro prevenci nádorů tlustého střeva


Prevence kolorektálního karcinomu - jak postupovat?

Kolorektální karcinom je jedno z nejčastějších nádorových onemocnění u mužů i u žen. Pokud je včas diagnostikován, má dobrou prognózu trvalého vyléčení. Při preventivním vyšetření je možno odstranit i polypy (nárůstky na sliznici), které by do budoucna mohly být zdrojem nádorového bujení.

V současné době je doporučován následující postup:

- lidé s jakýmikoliv příznaky možného onemocnění střeva - krvácení z konečníku, bolesti břicha, obtíže se stolicí ... - by měli vyhledat lékaře (praktického, gastroenterologa ...)

- lidé, u jejichž blízkých příbuzných se vyskytl polyp nebo nádor střeva, by měli konzultovat gastroenterologa k domluvě o vhodnosti preventivního vyšetření

Preventivní program pro lidi bez příznaků a rodinné zátěže:

- ve věku 50-54let provádět test stolice na skryté krvácení - praktický lékař, gynekolog, gastroenterolog ...

- ve věku od 55 let a více  je možnost volby:

1. provést preventivní endoskopické vyšetření - pokud je nález příznivý, vyšetření se pak opakuje za dalších 10 let

2. provádět test na skryté krvácení ve stolici 1x za 2 roky a endoskopické vyšetření provést jen při detekci krve ve stolici

Kolonoskopické vyšetření (vyšetření tlustého střeva endoskopem) je vyšetření bezpečné a v naprosté většině případů s minimem nepříjemných vjemů pro vyšetřovaného. Přitom zisk z včas provedeného vyšetření je obrovský. Bližší informace k endoskopickým vyšetřením naleznete po stisknutí tlačítka níže:


Chcete se objednat? Pak stiskněte tlačítko níže pro bližší informace.